1. A SimCity születése és sikere
Megszületik a SimCity és a Maxis
A Sims történelmének kezdete valamikor az 1980-as évek közepére tehető, amikor is a magas, sovány, szemüveges számítógép- és technikaőrült Will Wright azt a feladatot kapja, hogy egy Raid of Bungeling Bay nevű játékhoz tervezzen meg pár szigetet, amelyeket egy harci helikopterrel a játékos majd megtámadhat. Will egy szigettervező programot szerkeszt. és azon kapja magát, hogy sokkal jobban élvezi a földdarabok megtervezését, mint a repkedést közöttük.
Akkoriban jelenik meg a MIT professzorának, Jay Forresternek a munkája a modern várostervezésről. Will fejébe megfogalmazódik egy ötlet: nekiáll egy olyan játék írásának, amelyben a játékosnak várost kell megterveznie, amely valós szimuláció alapján életre kell. Egy évnyi munka után elkészült a játék, de nincs kiadó, aki hajlandó lenne foglalkozni vele, még az új ötletekre egyébként nyitott Broderbund sem. Biztos bukásnak veszik, hiszen ez inkább olyan, mint egy babaház: semmi moziszerű sztori és csattanó a végén, csak építkezés, míg meg nem unod… 1987-ben egy pizza bulin Will találkozik egy Jeff Braun nevű férfivel, akinek viszont megtetszik az ötlet, és ott, két szelet pizza között elhatározták, hogy gondozására céget alapítanak, Maxis néven.
A SimCity megjelenése, és hatása a játékiparra
1989-ben a Maxis és a Broderbund kiadási szerződést ír alá, és megjelenik a játék SimCity néven. Először teljes érdektelenség és értetlenség fogadja, ám épp valósághű szimulációs jellege miatt felfigyel rá pár komoly ember, és megjelenik egy teljes oldalas elemző és méltató cikk a Time magazinban, mely példátlan mind a lap, mind a PC-s játékok történetében. Mintha bomba robbanna-, az emberek felfedezik a játékot, és beindul a szekér.
És felfedezi a szakma is: egy fiatal játéktervezőt, Sid Meiert teljesen meglepi a siker, hiszen minden trendet és szakmai elvet meghazudtol, hogy a játékosok mennyire élvezik a nyitott végű, nem kombinatív, és inkább építő, mint romboló jellegű játékmenetet. Mindez alapjaiban változtatja meg a játékipart- Sid Meiert pedig új játékok készítésére sarkallja, megszületik előbb a Railroad Tycoon, majd a Civilization.
♦ Olvasmány: Will Wright élete a SimCity előtt ♦
Hamarosan...
2. A Maxis a SimCity megjelenése után, a SimCity 2000
A Maxis a ’90-es évek elején
A játékosok, és a szakmabeliek is lesik ettől kezdve a Maxis minden rezdülését. Will egy másik népszerű mű, James Lovelock Gaia-elmélete alapján ír egy evolúciós szimulátort SimEarth, majd egy kolóniajátékot SimAnt néven. A két játék sikert hoz, de mindenki újabb SimCity-re vár. Fred Haslem, a SimEarth segédtervezője nekiáll a munkájának, de elég borzalmas eredmény születik, így Will ismét nekifekszik, és teljesen a nulláról indulva új motort ír új grafikával, egy újszerű izommetrikus nézőpontot használva. Az 1994 januárjában DOS-ra megjelenő SimCity 2000 ismét játéktörténelmet ír, az első néhány alatt 300 ezer példányban kel el, ami addig példátlan eredmény. Will Wright sikere immár óriásira nő.
A Hindenberg Project
Willnek új ötlete támad. A II. Világháború idején Hindenberg léghajó felrobbant New Jersey felett. Tíz fő elmélet is született a tragédia kiváltó okáról - A Hindenberg Project nevű kalandjáték és repülő szimulátor elegyben motor véletlenszerűen kiválasztana e tényezőkből egyet, a játékosoknak pedig ki kellene találnia, melyik játszik be éppen, és hogy lehetne ezt megakadályozni. Bár a játék soha nem készül el, a fejlesztőcég úgy látja, hogy van lehetőség kitörni lassan köréjük épülő aranygaluskából. |